Martyna Rybińska
Martyna Rybińska

Znak towarowy gwarancyjny

Dział: Znaki towarowe

Fot. Towfiqu Barbhuiya, Unsplash

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czym są znaki towarowe gwarancyjne. Produkty nimi oznaczone spełniają pewien standard jakości i właściwości.

Czytaj dalej...

Ważny wyrok Sądu Najwyższego w sprawie portali oferujących hosting plików

Dział: Prawo autorskie

Fot. Felix Mooneeram, Unsplash

27 maja 2022 roku w Sądzie Najwyższym zapadł wyrok (sygn. akt: II CSKP 3/22) oddalający skargę kasacyjną w sprawie portalu Chomikuj.pl, strony internetowej oferującej hosting plików, na której użytkownicy umieszczają i udostępniają różnego rodzaju pliki, w tym także pliki naruszające prawa autorskie. Wyrok Sądu Najwyższego kończy trwający 10 lat spór pomiędzy Stowarzyszeniem Filmowców Polskich (SFP) a właścicielem portalu Chomikuj.pl.

Czytaj dalej...

UOKiK stawia zarzuty za kryptoreklamy

Dział: Prawo Internetu. E-commerce

Grafika: Gerd Altmann, Pixabay

Nie od dzisiaj wiadomo, że dźwignią handlu jest reklama. W dobie wszechobecnego internetu za sprawą social mediów i influencerów, których śledzą miliony ludzi, promocja produktów i usług zyskała nowy kanał komunikacji i sposób dotarcia do klientów. Również dla trendsetterów taka forma współpracy z popularnymi markami stała się intratnym zajęciem. Niestety nie zawsze odbywa się ona zgodnie z obowiązującymi przepisami, naruszając prawa konsumentów, o czym nieustannie przypomina i informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Czytaj dalej...

Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych wydaje elektroniczne świadectwa rejestracji znaków towarowych

Dział: Znaki towarowe

Fot. Bastiaan, Pixabay

Wszystkie osoby zainteresowane rozszerzeniem swojej działalności na Stany Zjednoczone zapewne ucieszy informacja, że od 24 maja 2022 roku Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO) rozpoczął wydawanie elektronicznych świadectw rejestracji znaków towarowych. W związku z tą zmianą, decydując się na rejestrację znaku towarowego w amerykańskim urzędzie, świadectwo rejestracji będzie można otrzymać szybciej niż do tej pory.

Czytaj dalej...

Wzory przemysłowe a znaki towarowe – różnice i podobieństwa w procesie rejestracji

Dział: Znaki towarowe

Fot. Kelly Sikkema, Unsplash

Czym różni się wzór przemysłowy do znaku towarowego? Wiele osób często myli te pojęcia lub posługuje się nimi zamiennie, tymczasem są to dwa różne przedmioty prawa własności intelektualnej (w węższym ujęciu: własności przemysłowej). Przedmiotem ochrony znaków towarowych i wzorów przemysłowych jest co innego. Procedura rejestracji mimo, że jest dokonywana przez te same instytucje, również nieco się różni. Warto to sobie wyjaśnić i przyswoić najistotniejsze różnice.

Czytaj dalej...

Ulga IP Box (część III): Jak obliczyć wysokość ulgi podatkowej IP Box?

Dział: Własność intelektualna

Grafika: Gerd Altmann, Pixabay

Ulgę IP Box co do zasady rozlicza się w zeznaniu rocznym. W ciągu roku podatkowego odprowadzane są standardowe zaliczki na podatek dochodowy, a dopiero przy rozliczeniu rocznym rozdziela się dochody na IP oraz pozostałe i składa wniosek o zwrot podatku. Warto pamiętać, że ulgę IP Box można rozliczyć do 5 lat wstecz (poczynając od 1 stycznia 2019 roku), wykorzystując możliwość złożenia korekty deklaracji podatkowej.

Czytaj dalej...

Ważny wyrok NSA w sprawie IP Box

Dział: Własność intelektualna

Fot.: Arek Socha, Pixabay

Wyrokiem z dnia 23 listopada 2021 roku Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął ważną kwestię dotyczącą interpretacji podatkowych w przedmiocie ulgi IP Box. Sąd wskazał, że to organ podatkowy musi odpowiedzieć na pytanie podatnika, czy prowadzi on działalność badawczo-rozwojową, a nie ma prawa wymagać ustalania tej okoliczności od samego podatnika.

Czytaj dalej...

Ulga IP Box (część I): Co to jest i kto może z niej skorzystać

Dział: Własność intelektualna

Grafika: Gordon Johnson, Pixabay

Wraz z nowym rokiem oraz rewolucją podatkową związaną z Polskim Ładem wielu przedsiębiorców jest zainteresowanych zmianą formy opodatkowania osiąganych dochodów. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć również pod uwagę ulgę IP Box („Intellectual Property Box”, „Innovation Box”).

IP Box to preferencyjne 5-procentowe opodatkowanie dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej. Ulga IP Box pozwala obniżyć wysokość zobowiązania podatkowego, jednakże aby z niej skorzystać, należy spełnić szereg wymogów. W dzisiejszym wpisie dowiedzą się Państwo, jakie są wymagania oraz kto może z ulgi skorzystać.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4 lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa